Zenit prehral s Dortmundom 2:4 v osemifinále Ligy majstrov

25.02.2014 Celý región

Petrohrad 25. februára (TASR) - Futbalisti Borussie Dortmund urobili výrazný krok k postupu do štvrťfinále Ligy majstrov 2013/2014, keď v úvodnom zápase vyraďovacej fázy zvíťazili na ihrisku Zenitu Petrohrad 4:2. Slovenský reprezentant v službách ruského tímu Tomáš Hubočan figuroval len na lavičke náhradníkov. Sľúbný náskok si v druhom utorkovom osemfinálovom stretnutí vypracoval aj grécky tím Olympiakos Pireus, ktorý zvíťazil nad Manchestrom United 2:0. Osemfinálové odvety sú na programe 19. marca v Dortmunde a na Old Trafforde.

Na štadióne Petrovskij mali hostia vstup do zápasu ako z ríše snov. Už vo 4. minúte sa vrútil do šestnástky Reus, lopta sa s dávkou šťastia odrazila k Mchitarjanovi, ktorý namieril prízemnou strelou k ľavej žrdi - 0:1. O minútu viedli žlto-čierni už o dva góly. Mchitarjanov strieľaný center do vápna sklepol z prvej Grosskreutz a tentoraz Reus presnou strelou k bližšej žrdi skóroval. Vo svižne hranom stretnutí sa Zenit vrátil nakrátko do hry až po zmene strán. V 58. minúte sa dostal do zakončenia Rondon, jeho strelu ešte Weidenfeller vytiesnil na žrď, ale dobiehajúci Šatov prestrelil všetky prekážky - 1:2. Už o malú chvíľu po rýchlom brejku z hranice bieleho bodu však dal svoj piaty gól v siedmom stretnutí LM Lewandowski - 1:3. Domáci opäť na moment ožili po premenenej penalte Hulka, ktorý v 69. minúte potrestal faul Pisczeka na Fajzulina. Zenit začal riskovať, hostia čakali na brejky. Už o dve minúty preto po Reusovej nahrávke do šestnástky dal svoj druhý gól v dueli krížnou strelou Lewandowski - 2:4. Hostia si už potom víťazstvo ustrážili.

Červení diabli ťahali na štadióne Georgiosa Karaiskakisa za kratší koniec

Na štadióne Georgiosa Karaiskakisa nastúpili domáci už bez kanoniera Mitrogloua (pozn. prestúpil do FC Fulhamu) a slovenského reprezentanta Weissa, ktorý kývol na lukratívnu ponuku z katarského klubu Lekhwiya SC. Napriek tomu mohol Olympiakos viesť od 9. minúty, keď individuálny prienik Domingueza "zahasil vo vápne" až na poslednú chvíľu Vidič. United hrali bez šťavy, v prvom polčase nemali napriek vyrovnanej hre v poli žiadnu vážnejšiu šancu. A prišiel trest. V 38. minúte sa do lopty spoza šestnástky oprel kapitán Maniatis a jeho prízemnú strelu tečoval so šťastím do siete Argentínčan Dominguez - 1:0. Hráči United pôsobili pasívne aj po zmene strán a čakala ich za to ďalšia studená sprcha. V 55. minúte vyslal Kostaričan Campbell technickú strelu z necelých 20 metrov, pričom obstrelil stopéra Ferdinanda aj brankára de Geu a lopta zapadla k žrdi - 2:0. Domácim stúplo sebavedomie a Manchester s výsledkom už nič nedokázal urobiť. A to napriek šanci van Persieho, ktorý z gólovej parkety prekopol bránu. United tak po historickej prvej prehre s Olympiakosom čaká v odvete neľahká úloha.

Sumáre úvodných zápasov osemfinále LM 2013/2014:

Zenit Petrohrad - Borussia Dortmund 2:4 (0:2)
Góly: 58. Šatov, 69. Hulk (11 m) - 4. Mchitarjan, 5. Reus, 61. a 71. Lewandowski. Rozhodoval: W. Collum (Škót.), ŽK: Anjukov, Fajzulin - Pisczek

Zostavy a striedania:

Zenit: Lodygin - Anjukov (84. Smolnikov), Neto, Lombaerts, Criscito - Witsel, Fajzulin (84. Keržakov) - Hulk, Šatov, Aršavin (15. Tymoščuk) - Rondon

Dortmund: Weidenfeller - Friedrich, Pisczek, Papastathopulos, Schmelzer - Kehl, Sahin - Großkreutz (91. Durm), Mchitarjan (70. Aubameyang), Reus (85. Hofmann) – Lewandowski

Olympiakos Pireus - Manchcester United 2:0 (1:0)
Góly: 38. Dominguez, 55. Campbell. Rozhodoval: G. Rocchi (Tal.), ŽK: Evra, Ferdinand

Olympiakos: Roberto - Salino, Manolas, Marcano, Holebas - Maniatis, N'Dinga - Campbell (67. Fuster), Dominguez (76. Machado), Perez (86. Valdez) - Olaitan

Manchester United: de Gea - Smalling, Ferdinand, Vidič, Evra - Carrick - Young, Cleverley (63. Kagawa), Valencia (61. Welbeck) - Rooney, van Persie